e
e
e
e
e
e
e
e
e
Ze života (ne)novinářky

9 mých TOP restaurací

Seš z Prahy? Nebo do Prahy často jezdíš? A co Středočeskej kraj? Máš ho zmapovanej? Já docela jo a proto jsem se odhodlala ke kroku, na kterej se chystám už poměrně dlouho – sepsat seznam svých nejoblíbenějších restaurací.

Kdo mě zná, ví, že jídlo prostě miluju. V restauraci jsem skoro každej den a nerada chodím pořád do tý samý. Ale zase si ráda nějakou oblíbím, protože když mám chuť na konkrétní jídlo, přesně vím, kam mám jít.

A o svoje nejoblíbenější restaurace bych se s tebou teď ráda podělila. Možná je znáš, možná ne a jestli ne, pak bys je rozhodně měla/měl vyzkoušet a udělat si na ně vlastní názor.

Když chci vietnamskou kuchyni…

Restaurace Pho Vietnam Tuan & Lan Buffet má v Praze už tři pobočky. Jednu ve Slavíkově ulici na Praze 2, pak v Anglický, taky na Praze 2 a pak v Kodaňský na Praze 10. A tahle poslední zmiňovaná je suverénně nejlepší. Ta ve Slavíkově je dobrá spíš na jídlo s sebou, protože si v ní nesedneš a Pho v Anglický se za poslední rok dost zhoršila. Polívka, čerstvý závitky, pho bo thai, bun bo nam bo nebo bun cha je tu jednoznačně bezkonkurenční. Obrovský porce, vyladěný chutě, spousta čerstvý zeleniny a přijatelný ceny. Navíc je restaurace velká a tak si tu sedneš i při poledni, kdy se sem sjížděj lidi z blízkýho i širokýho okolí.

Když potřebuju mořský plody…

Zbožňuju kalamáry a chobotnice. Utloukla bych se po nich. A měla jsem jich po celý Praze nepřeberný množství. Ale fakt nejlepší kalamáry maj v Taverně Olympos na Žižkově. Maj několik druhů, já osobně mám nejradši ty plněný mořskejma plodama. Porce tak akorát, skvělá chuť a kalamáry nejsou vůbec gumový. Kromě toho ale servírujou i skvělý olivy a tzatziki. Ceny jsou tu sice vyšší, ale odpovídají nabízeným jídlům a hlavně surovinám, ze kterých se dělaj. Restaurace je rodinnej podnik Řeků žijících u nás a je vidět, že jídlo tu připravujou s láskou. Nikdy jsem tu neměla problém a vždycky si pochutnala na maximum.

Na chobotnici zas ráda chodím do restaurace Miminoo, která se nachází přímo pod žižkovským vysílačem. Dlouho ji neměli ve stálym jídelním lístku, jen ji občas nabízeli jako specialitu, ale teď je konečně v meníčku. Sice porci zmenšili a k chobotnici přidali jinou přílohu, ale i tak je famózní. Jedno masitý chapadýlko zasytí i bez přílohy navíc.

Když mám chuť na burger…

A nejlíp pravej americkej! Jenže během posledního roku nebo dvou se s burgerama roztrhnul pytel. Ať jdeš do český, asijský, mexický nebo italský restaurace, do třetí cenový, bufáče nebo nóbl restaurace, všechny maj na jídeláku aspoň jeden burger. A to i když ho vůbec neuměj. Ale v Tavern v Chopinově ulici vedle Riegrových sadů burgery fakt uměj. Protože se na ně specializujou. Maso tu maj skvěle dochucený, propečený přesně na medium, domácí sladká bulka a hranolky a spirálky mastný a smažený přesně akorát. Ať už si dáš klasickej burger se slaninou a chedarem nebo nějakej specoš s modrym sýrem nebo pálivej s jalapeňos papričkami, nešlápneš vedle. Vevnitř je to ale dost malý. Navíc je tam pořád narváno, takže doporučuju udělat si včas rezervaci anebo doufat, že bude místo na předzahrádce. Ale i tam je přes léto dost natřískáno.

Prvotřídní Burgery maj i kousek za Prahou, přímo v Berouně na náměstí. Black Dog je vyhlášenej po celý republice a tak se není čemu divit, když bez rezervace žádný místo nedostaneš, maximálně tak na baru. Hlavně teda v pátek a o víkendu. Vždycky je narváno k prasknutí jak vevnitř, tak na zahrádce. Nedávno upravovali menu, kdysi totiž nabízeli burger ve třech velikostech – 140 g, 200 g a 250 g. Dnes už mají jen 140 g a 200 g. Taky přidali nový burgery a některý naopak zrušili. Ale ty nejoblíbenější jsou na jídeláku pořád a s ním i můj oblíbenej, kterýmu se říká Žárlivá manželka. A proč takovej název? Protože děsně pálí! A to hlavně díky Habanero papričkám. Výbornej je i El Guapo burger, kterej ale taky pálí. Nicméně maj i nepálivý. Jako přílohu doporučuju Papas Bravas s chorizem, což jsou vlastně opečený brambory s cibulí, paprikou a španělským pikantním salámem.

Když zatoužím po pizze…

Jo, i v Praze maj dobrý pizzy. Ale problém je v tom, že mně moc pizzy nechutnaj a když už si chci nějakou dát, tak na ní musí být ančovičky. Jenže ty skoro nikde nemaj. Díky Luně v Černošicích jsem si ale pizzu fakt zamilovala. A maj tu i ty ančovičky! Je to zase rodinnej podnik a je to na něm poznat. Navíc tu kromě skvělý pizzy připravujou i výborný saláty s domácíma dresinkama.

Když musím mít nutně křidýlka…

Kde jsou ty časy, kdy jsem chodila na kyblík do KFC. Teda ne že bych tam už vůbec nechodila, ale od tý doby, co otevřeli křidýlkárnu WingHouse na Vinohradský, mám na křidýlkách závislost. A co je na ní nejlepší, je, že si tu křidýlka můžeš dát v 10 stupních pálivosti! Já našla odvahu zkusit druhý nejpálivější křidýlka Mango Habanero a myslela jsem, že je snad ani nedojím. A to něco vydržím. Nakonec jsem je zdolala, ale nikdy jsem nic pálivějšího nejedla. Ale existuje i nejvyšší stupeň pálivosti, tzv. Nuclear. K tomu jsem se ale zatím neodhodlala. Stačí mi, že skoro pokaždý, když jdu kolem, vidím lidi, co zrovna jí křidýlka, přičemž jejich kamarádi si s hurónským smíchem na mobily natáčej to, jak dotyčnej odvážlivec nemůže popadnout dech, rudne, sípe a skoro omdlívá. Děkuju nechci. Nicméně na křidýlka jedině sem.

Když si vzpomenu na Indonésii…

Jávanka. Tohle bistro je prostě nepopsatelný. Ty chutě nejde k ničemu známýmu přirovnat. Kdybych měla z jejich jídel něco vyzdvihnout, tak je to hlavně arašídová omáčka a výbornej tempeh. Pokaždý když sem jdu, tak si dávám „meníčko“, což je vlastně to, co maj už hotový přímo na pultíku a jenom to nandaj na talíř. Je tam vždycky spoustu druhý jídel a můžeš si vybrat z vegetariánský nebo masový varianty. Minimálně dva druhy omáček a pokaždý spousta zeleniny. Nikdy mě tady nezklamali. Navíc mají pálivou i nepálivou variantu a ke každýmu jídlu si navíc můžeš nandat pálivou omáčku a čerstvý chilli papričky zdarma. Jestli si tohle fusion bistro nikdy neokoštoval/a, musíš sem co nejdřív zajít. Jávanku najdeš v Máchově ulici na Praze 2.

Když prahnu po falafelu…

Nedaleko Jávanky, v Sevastopolský, se nachází restaurace, nebo spíš café bar Sladkovský. Sem chodím jedině na hummus a falafel, na skvělý domácí hranolky a citrónovou majonézu. I když se tu kuchaři docela často mění, jídlo je pokaždý stejný a naprosto perfektní. A ta porce! Skoro nikdy ji nedojím a to jsem pořádnej jedlík.

Kam nejradši chodíte vy? Nějaký tipy? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

business_coffee