e
e
e
e
e
e
e
e
CestopisyEVROPA

Lisabon (Den 6.): Hrad, poslední sangría a potíže na letišti

Poslední den. Takže rychlá snídaně, při ní vyřizování akreditací na Mezinárodní filmový festival do Karlových Varů (Článek z KVIFF bude!), zabalit si a vyrazit tam, kde jsme ještě nebyli. Nesmí nám totiž chybět návštěva hradu São Jorge. Ten se nachází v historické části centra Lisabonu, ve čtvrti Alfama.

Další kavárna a hrad svatého Jiří

Když jsme vyráželi z hotelu, bylo už krátce po jedné hodině odpoledne. Zastavili jsme se na kafe v kavárně Fábrica Coffee Roasters (článek o ní taky bude) a objednali si espresso a cappuccino. Pak jsme pokračovali dál přes rušnou čtvrť Baixa až pod hrad. Celý jsme ho obešli a chtěli jít dovnitř. Protože se tam ale platilo vstupné a my už neměli příliš času se na něm zdržovat, dovnitř jsme nakonec nešli. Navíc pokud chcete mít krásnej výhled na město, nemusíte chodit přímo na hrad, ale stačí, když si zajdete na jednu z mnoha lisabonských vyhlídek. Jenom kolem hradu jsou asi tři. Jen malý výčet vyhlídek najedete například ZDE.

Poslední sangría u řeky

Cestou od hradu jsme se ještě krátce zastavili u lisabonské katedrály a přes náměstí Praça do Comércio se vrátili do hotelu, vyzvedli si kufry a šli si ještě na hodinku posedět k řece a dát si naši poslední sangríi. Ale nemohly chybět ani sýry a sušená šunka. Bylo nám krásně. Přesto už jsme mysleli na to, až budeme doma. Lisabon je rušný město se spoustou skvělých restaurací a barů a nespočtem historických míst, který musíte vidět, ale šest dní na něj úplně stačí. Teda pokud nechcete cestovat dál od Lisabonu nebo se plácnout na pláže v Cascais.

Když nemáš ty správný letenky

Na letiště jsme vyrazili ve čtyři hodiny, s hodinovým předstihem. Říkali jsme si – kdyby náhodou. Jakmile jsme metrem dorazili na letiště, došlo na zjištění, že na elektronických letenkách nemáme ani QR kód ani čárový kód ani nic jinýho, díky čemu bychom se vyhnuli klasickýmu odbavení. Žádná náhoda, je to tak schválně. Letěli jsme ČSA a ti mají úplně jiný podmínky než většina ostatních leteckých společností. Navíc když jsme si kupovali letenku přes skyscanner a portál GO TO GATE, nikde nebylo uvedeno, že si kupujeme letenky tzv. LITE, které ČSA nabízí jakožto nejlevnější variantu. Že máme nárok jen na jedno palubní zavazadlo, např. kabelku nebo foťák nebo počítač nebo kufr do 8 kilo, jsme zjistili až na letišti. Nenapadlo nás zjišťovat, co na letence LITE znamená a upřímně, ani jsme si toho nevšimli. Běžně jsem zvyklá lítat s batůžkem nebo velkou kabelkou a příručním kufrem. Tudíž jsme při zpáteční cestě museli doplácet za odbaevní příručního zavazadla 70 eur (já 35 eur, Petr 35 eur). Což je dost velkej podvod, protože kdybychom si koupili rovnou dražší letenku s možností příručního zavazadla + jednoho dalšího, vyšlo by nás to pořád asi o 30 eur levněji. Aspoň jsme ale ušetřili při cestě sem. Na Ruzyni jsme se totiž odbavovat přes přepážku nemuseli a že má někdo zavazadlo navíc, se zjišťovalo až při vstupu do letadla, tak nám je naštěstí odbavili zadarmo. Kdybychom věděli, že se nám tohle stane při zpáteční cestě, nevyhodili bychom například opalovací krém za šest stovek a spoustu jiných blbostí, který na palubu nepatří, a který jsme kupovali až v Lisabonu. Zpáteční cesta nás vyšla pěkně draho.

Chystáte se taky do Lisabonu? Příští článek bude pro vás! Dozvíte se například:

  • jak si koupit tu nejlevnější letenku a nedoplatit na to,
  • jak cestovat po Lisabonu co nejlevněji a jakou si koupit kartu,
  • kam jít nakupovat a na jídlo nebo
  • kde se ubytovat.

Už příště! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

business_coffee