CestopisyEVROPA

Lisabon: Rady a tipy na cestu

Pokaždé, když se někam chystám, snažím se o dané destinaci dozvědět něco víc, než co píše každý tištěný průvodce nebo co tvrdí lidé v recenzích na Tripadvisoru, Bookingu atd. Chci vědět nejenom to, kde se dobře najím (většinou se na vychvalovaných místech stejně moc dobře nenajím), napiju, kde se mám ubytovat anebo co se komu líbilo, a co ne. Takže hotely, restaurace ani bary doporučujovat nebudu. Zato vám napíšu pár postřehů, které by mi před cestou do Lisabonu ušetřily spoustu starostí, kdybych o nich věděla.

Letenky 

Já kupuju letenky vždy přes skyscanner.cz. Jenže naposledy jsem se dost spálila. Vzala jsem ty nejlevnější letenky přes portál Go To Gate, ale neověřila jsem si, co je v nich zahrnuto (protože při rezervaci a placení letenek tuhle informaci nikde nezjistíte), a na letišti jsem se pak divila, že si do letadla nemůžu vzít k malému batohu ani foťák. Takže: Ještě předtím, než letenky koupíte, zjistěte si na oficiálních stránkách letecké společnosti, jaké typy letenek nabízí, jaký typ letenky kupujete vy a co všechno zahrnuje. Hlavně pozor na ČSA, zavedly tzv. LITE letenky, což znamená, že si s sebou do letadla můžete vzít jen jedno jediné zavazadlo – buď počítač nebo foťák nebo kabelku nebo batoh nebo příruční kufr. Ale dvě věci dohromady ne. 

Oblečení

Říkala jsem si, že když jedu do Lisabonu na přelomu května a června, už tam musí být přeci teplo. Jo, přes den tam horko je, ale večer začne foukat chladný vítr a rozhodně bych zvládla víc než jen jeden lehčí svetřík, co jsem si zabalila. Přeci jen je to kousek od otevřeného oceánu, takže kolem osmé, půl deváté večer se teplota začne snižovat až třeba k šestnácti, sedmnácti stupňům. Raději si přibalte teplejší mikinu nebo větrovku a delší kalhoty.

Opalovací krém

Kromě teplejšího oblečení si s sebou rozhodně přibalte nebo si kupte až na místě opalovací krém s vyšším ochranným faktorem. I když fouká, pořád slunce dost opaluje, tedy spíš připaluje. Přes den vás nemusí pálit vůbec nic, ale večer či druhý den po probuzení vám začne žhnout celé tělo. 

Městská hromadná doprava

V Lisabonu budete cestovat nejlevněji s kartou Viva viagem, kterou koupíte hned na letišti u vstupu do metra. Jsou na to určené automaty, které fungují podobným způsobem jako u nás. Můžete si koupit předplacené jízdenky na určitý počet hodin nebo dnů, na vlaky, autobusy, lodě, metro nebo kombinované. My zvolili kartu Viva viagem, s níž jsme mohli jezdit vším, stačí si ji nabít na určitou částku. Personál v metru nám ale řekl, že peníze, které nespotřebujeme, můžeme na konci pobytu v tom samém automatu zase vybrat výměnou za přednabitou kartu (plastovou kartu za poplatek 10 eur dostanete přímo u okýnka, kde obsluhuje personál metra; automat vám vydá pouze papírovou, která stojí 0,50 eur). Tak jsme si obě karty nabili na 20 eur. Na konci dovolené nám na každé zbylo 10 eur. Ale jak jsme záhy zjistili, peníze už vrátit zpátky nejdou. Takže jsem o peníze přišli. Proto si raději kartu nabijte na menší částku a pak si ji znovu dobijte, ať vám na ní nezůstanou na konci dovolené peníze.

Pití a jídlo

Nebojte se zajít restaurací, mají tu podobné ceny, jaké máme v lepších restauracích i v Praze. Pokud ale přeci jen chcete něco ušetřit, najezte se u stánků, kterých je Lisabon plný. Okolo řeky Tejo u Cais do Sodré je jeden vedle druhého a každý nabízí pivo, sangríi, sušenou šunku, sýry i jiné pochutiny – teplé i studené. Stánky prodávající drobné občerstvení a nápoje ale skutečně najdete úplně všude – na náměstích, u významnějších památek, na vyhlídkách… Když si ale budete chtít koupit sangríi, dávejte si pozor, aby šlo o pravou sangríi (červené víno, sodovka nebo sprite či 7up, gin, vodka) s čerstvým ovocem, někdy vám ji totiž načepují ze soudku nebo barelu, nedají vám do ní ani ovoce, a navíc chutná jako malinovka.

Chcete vědět víc? Klidně se ptejte 🙂 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

business_coffee